Aktualności

OSZUSTWA "NA POLICJANTA" I ”NA WNUCZKA” - SENIORZE UWAŻAJ!

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami działającymi najczęściej metodami „na policjanta” lub „na wnuczka”. Wczoraj do zachodniopomorskiej Policji wpłynęło dziewięć zgłoszeń. Na szczęście nikt nie dał się oszukać.

 

Świadomość seniorów województwa zachodniopomorskiego dotyczących oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniędzy od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje. Tylko wczoraj policjanci zostali powiadomieni o kilku takich przypadkach i żaden z potencjalnych pokrzywdzonych nie dał się nabrać.
  

Jednak mimo nieustannych apeli policji o rozwagę i ograniczone zaufanie zdarzają się sytuację, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom. Przykładem może być sytuacja niemal sprzed miesiąca. Do 85- letniej kobiety zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że może zostać okradziona. Polecił jej aby zabrała z domu wszystkie oszczędności i wybrała gotówkę z banku, ponieważ jej konto jest zagrożone atakiem hakerów. Rozmówca kontaktował się z 85- latką prze telefon komórkowy. Nie świadoma podstępu szczecinianka na jednej z ulic miasta przekazała kopertę z pieniędzmi nieznanemu mężczyźnie. Rozmówca padający się za policjanta instruował ją po kolei, jak ma postępować i komu przekazać gotówkę. W ten sposób seniorka straciła 25 tysięcy złotych.
  

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie. Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa. Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką     prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją.
  

Policja po raz kolejny przypomina:


•    zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
•    pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
•    ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
•    zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
•    pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
•    zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

    Zespół Prasowy KWP w Szczecinie