Prewencja i profilaktyka

Wspólnie Przeciw Przemocy i Uzależnieniom

7 czerwca 2017r. Zespół Doradczy ds.Przeciwdziałania Narkomanii funkcjonujący przy Burmistrzu Białogardu w którego skład wchodzi Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie,pedagodzy białogardzkich szkół,przedstawiciele MOPS,organizacja pozarządowa Teen Challenge oraz Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie po raz kolejny zorganizował akcję profilaktyczną skierowaną do uczniów białogardzkich szkół pn:,,Wspólnie przeciw przemocy i uzależnieniom”.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zostały zaproszone wszystkie szkoły z naszego miasta. Jak co roku przedstawiciele szkół nie zawiedli. Celem akcji jest uświadomienie młodym ludziom jak ważny jest drugi człowiek, że przemocy nie należy się wstydzić lecz o niej rozmawiać gdyż tylko dzięki świadomości można jej uniknąć oraz  wpływ na nasz organizm mają alkohol,narkotyki i inne uzywki.

 

Wszystkie zespoły biorące udział w akcji otrzymały mapki z wyznaczoną trasą na której znajdowały się punkty kontrolne , do których każda grupa musiała dotrzeć i wykonać określone zadanie. Po wykonaniu zadania grupa otrzymywała określona ilość punktów a następnie musiała kierować się do kolejnego punktu wyznaczonego na mapie. Przy stanowisku przygotowanym przez Komendę Powiatową Policji w Białogardzie uczestnicy aby zdobyć punkty musieli wykazać się wiedzą na z zakresu ruchu drogowego, funkcjonowania Policji oraz umiejętności rozpoznawania stopni policyjnych.

Finał całej akcji odbył się na terenie Białogardzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie uczestnicy mogli posilić się smakołykami z grilla i zimnymi napojami, a także wziąć udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez WOPR, pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej , slalomie w alkogooglach i narkogooglach zorganizowanym przez białogardzką Policję,zapoznać się z nasionami i skarbami lasu, które przygotowało Nadleśnictwo Białogard ,wsiąść do wozu strażackiego i poczuć się jak prawdziwy strażak ,a takżebawić się  wspólnie z Zepołami Tanecznymi z Młodziezowego Domu Kultury Białogard ,które zagrzewały wszystkich do tańca.

W ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo" uczestnicy wszystkich konkurencji otrzymali od funkcjonariuszy białogardzkiej Policji ,,Poradniki Rowerowe,, które w pigułce zawierają najważniejsze informacje dla kierowców jednosladów.

Zwycięskie drużyny  w kategorii Szkół Podstawowych to:

Miejsce I – Zespół Szkół im.Jana Pawła II w Białogardzie

Miejsce II – Szkoła Podstawowa nr 4 w Białogardzie

Miejsce III – Szkoła Podstawowa nr 3 w Białogardzie

Zwycięskie drużyny w kategorii Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych to:

Miejsce I – Liceum Ogólnokształcące Sukces oraz Liceum Ogólnokształcące im Bogusława X w Białogardzie

Miejsce II Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białogardzie

Miejsce III Gimnazjum Scholar

Wielkie podziękowania należą się również dla uczniów i nauczycieli z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie , którzy dzięki swojej uprzejmości całą akcję ,,Wspólnie przeciw Przemocy i Uzależnieniom” uwiecznili za pośrednictwem zdjęć oraz filmów nagrywanych z drona.

W organizajcji całego przedsięwzięcia wzięli również udział Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,Straż Pożarna oraz Zarząd BOSiR.

 

 

Wyk.K.P-G