Prewencja i profilaktyka

,, Trzy służby – jedno bezpieczeństwo”

W dniu dzisiejszym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemilogiczną po raz kolejny przeprowadzili działania pod nazwą ,,Trzy służby – jedno bezpieczeństwo”. Tym razem do akcji włączyło się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Działania , które w dniu dzisiejszym zostały przeprowadzone miały na celu propagowanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na drodze, a także informacji związanych z koniecznością posiadania sprawnych świateł w pojeździe, które są głównym założeniem ogólnopolskiej akcji ,,Twoje światła-Twoje bezpieczeństwo”.W związku z obecnie panującymi warunkami pogodowymi na drodze,złą widocznością służby biorące udział w akcji ,,Trzy służby – jedno bezpieczeństwo” postanowiły zadbać o mieszkańców naszego powiatu.

Podczas akcji policjanci z Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie zatrzymywali pojazdy, sprawdzali ich oświetlenie,stan techniczny, oraz wyposażenie. Policjanci przypominali kierowcom o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa ,prawidłowego przewożenia dziecka w pojeździe ,a także skutkach i konsekwencjach prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

W związku z tym , że akcja miała charakter profilaktyczny kierowcy, którzy popełnili drobne wykroczenia musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu specjalnie przygotowanego przez Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego fantoma. Kierowcy mięli również możliwość wykorzystania urządzenia AED. Ratownicy będący na miejscu czuwali nad prawidłowym przeprowadzaniem akcji RKO i korygowali drobne błędy uczestników.

Każda z osób, która wykonywała czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej mogła również poddać się badaniu ciśnienia krwi.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od policjantki z Wydziału Prewencji Kryminalnej KPP Białogard oraz przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej zestawy składające się z ulotek informacyjnych obrazujących prawidłowe ustawienie świateł w pojeździe,informację dotyczącą wpływu alkoholu na stan psychofizyczny kierowcy, jednorazowy alkotest oraz odblask.

W ocenie osób biorących udział w dzisiejszej akcji po raz kolejny spotkała się ona z bardzo dużą aprobatą. Wszyscy bardzo chętnie brali w niej udział. Zdaniem uczestników, takiego rodzaju akcje powinny być przeprowadzane częściej gdyż uświadamiają jak ważne jest prawidłowe oświetlenie pojazdu,umiejętność udzielenie pierwszej pomocy uczestnikom wypadków , a także wykorzystanie odblasków przez pieszych i rowerzystów , którzy o tej porze roku przy obecnie panujących warunkach pogodowych bez odblasków są praktycznie niewidoczni.

Jak zapowiadają przedstawiciele białogardzkiej Policji, WOPR-u i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej akcja ,,Trzy służby- jedno bezpieczeństwo” będzie w dalszym ciągu kontynuowana.

 

Wyk.K.P-G