Prewencja i profilaktyka

Bezpieczne ferie zimowe w powiecie białogardzkim. Podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W województwie zachodniopomorskim ferie zimowe zaczynają się od 15 stycznia br. Dla dzieci i młodzieży to wyczekiwany czas odpoczynku , wyjazdów i dobrej zabawy. Dlatego też funkcjonariusze z białogardzkiej policji przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Już od tygodnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spotykają się z dziećmi w szkołach. Przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa , zarówno tych obowiązujących podczas pobytu na zimowisku jak i spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania. Policjanci zwracają szczególna uwagę na zagrożenia jakie czyhają na najmłodszych podczas zimowych zabaw , a także jak postępować aby ich uniknąć. Policjanci przypominają o niebezpieczeństwie jakim jest wchodzenie na zamarznięte jeziora czy rzeki a także jak zachować się w chwili gdy są świadkami załamania się lodu pod innymi osobami. W związku z tym że bardzo duża ilość młodych ludzi spędza ferie przed komputerem prowadzący zajęcia przypominali o tzw. ograniczonym zaufaniu do nowo poznanych przez internet osób, konsekwencjach wysyłania i upubliczniania zdjęć w internecie , a także spotykania się z osobami osobami poznanymi w sieci.

Podobne spotkania odbywać się będą w kolejnym tygodniu poprzedzającym ferie zimowe a także podczas ich trwania w miejscach zorganizowanego wypoczynku zimowego na terenie naszego powiatu. Miejsca te zostaną również skontrolowane przez pracowników Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz policjantów z KPP Białogard.

Zasady bezpieczeństwa podczas pobytu na zimowisku oraz podczas zimowych zasad:

  • gdy wybierasz się na zimowisko nie zabieraj ze sobą wartościowych rzeczy , nie chwal się nimi gdy masz je ze sobą

  • pieniądze i dokumenty trzymaj w bezpiecznym miejscu, najlepiej rozmieść pieniądze i dokumenty w różnych kieszeniach swojego ubrania , nie trzymaj wszystkiego w jednym miejscu

  • nie zabieraj ze sobą wszystkiej gotówki na stok

  • wychodząc bawić się na powietrze ubieraj się stosownie do pogody, tak aby go nie wychłodzić

  • nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku , gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń ciała

  • korzystaj wyłącznie ze sztucznych lodowisk,pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięty lód w zbiornikach wodnych tj. jeziora czy rzeki.

  • Nie zjeżdżaj na sankach z górek na których rosną drzewa lub które znajdują się w pobliżu ulic.

 

Pamiętajmy, że przed wyjazdem autokaru na zimowisko można poprosić o skontrolowanie pojazdu oraz jego kierowcy funkcjonariuszy policji KPP w Białogardzie. Policjanci sprawdzą wówczas stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy a także wymagane dokumenty , które powinien posiadać.

 

Wyk.K.P-G