Prewencja i profilaktyka

Rozważny rozum to bezpieczny Ty podczas ferii

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się wspólna akcja białogardzkiej Policji,WOPR-u oraz Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej pt.,,Rozważny rozum to bezpieczny Ty podczas ferii”prowadzona w ramach działań ,,Bezpieczne ferie 2018”. Pierwsze spotkania odbyły się z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola ,,Motylek” w Białogardzie.

Ferie to czas odprężenia,relaksu, a także beztroskich zabaw na śniegu,szaleństw na sankach i akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców naszego powiatu Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie,WOPR oraz Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna postanowiły wspólnie przeprowadzić akcję pt,,Rozważny rozum to bezpieczny Ty podczas ferii”. Jest to akcja skierowana do wszystkich dzieci , której celem jest m.in. udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z zamarzniętych akwenów wodnych tj. jeziora czy rzeki, zjeżdżanie na sankach z górek znajdujących się przy drogach lub porośniętych drzewami, a także zabaw w miejscach niedozwolonych.

Podczas zajęć dzieci dowiadują się w jaki sposób zachować się w chwili gdy się zgubią w obcym mieście,dlaczego warto poprosić w takiej sytuacji o pomoc policjanta i przekazać mu informacje tj.imię, nazwisko,wiek czy imiona rodziców ,które pozwolą funkcjonariuszowi na szybsze odnalezienie ich rodziców. Podczas spotkania poruszono równeż temat bezpiecznego poruszania się po drodze, noszenia odblasków oraz skutkach wchodzenia na zamarznięte jeziora czy rozmów z osobami nieznajomymi.

Ratownik WOPR przekazał dzieciom najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Dzieci miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę na specjalnie dla nich przygotowanych fantomach. Każdy ze słuchaczy otrzymał opaskę na rękę. Natomiast przedstawicielka Stacji Sanitarno -Epidemilogicznej poruszyła temat prawidłowego odżywiania,higien,y a także odpowiedniego ubioru na zimowe eskapady.

Jak zapowiadają prowadzący przez cały okres ferii w przedszkolach ,świetlicach i placówkach prowadzących zajęcia dla dzieci będą realizowane takie zajęcia.

 

Wyk.K.P-G