Prewencja i profilaktyka

Utraciłeś dokument tożsamości - zastrzeż go poprzez Nieskradzione.pl

W związku z narastającymi zagrożeniami związanymi z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl.

Oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze – popełniają na nasze konto wykroczenia i czyny karalne, których skutki potrafią skutecznie zrujnować życie.

Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji wraz z Biurem Informacji Kredytowej prowadzą ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. - Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości.

Pamiętajmy!

  • nie powinniśmy udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom;

  • starajmy się niszczyć wszystkie dokumenty, na których znajdują się nasze dane;

  • nie zgadzajmy się na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby;

  • nie zostawiajmy swoich  dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

 

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji oraz portalu Bankier.pl.


 

Żródła

KGP / KWP Szczecin / nieskradzione.pl

Ładowanie odtwarzacza...