Prewencja i profilaktyka

,,Sicherheit im Nachbarland - U sąsiada bezpiecznie” realizacja projektu bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Pod koniec kwietnia 2017 Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie przeprowadziła spotkanie z najmłodszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Karlinie oraz Gimnazjum w Pomianowie dotyczące zagrożeń w sieci ,które jest jednocześnie realizacją projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wraz z Policją Maklemburgii Pomorza Przedniego ,,Siherheit im Nachbarland – U sąsiada bezpiecznie”. Projekt ten poprzez spotkania najmłodszych uczniów z Funkcjonariuszem Wydziału ds. Prewencji Kryminalnej KPP Białogard, rozmowę z nim , prezentację multimedialną oraz wręczenie komiksu polsko-niemieckiego pn .''Wpadka w sieci” ma na celu zwiększenie świadomości oraz wiedzy najmłodszych w obszarze współczesnych zagrożeń w wirtualnym świecie.

Internet jest fascynującym miejscem, kopalnią wiedzy i informacji potrzebnych nam i naszym dzieciom do pracy , szkoły czy wykorzystania w domu. Obojętnie, czy przy pomocy komputera czy smartfona , serfować można wszędzie, odkrywając wiele interesujących i fajnych rzeczy: wideoclipy, muzykę, filmy, gry.  Przed komputerem można spędzać cały dzień. Można czatować z przyjaciółmi ,poznawać nowe osoby, które mają takie same zainteresowania czy hobby.

Nieodpowiedzialne natomiast jest to , że często my sami ,a także nasze pociechy przez internet poznajemy osoby o których nic nie wiemy. Znane są tylko ich imiona , które niekoniecznie są prawdziwie. Ludzie poznani w internecie mogą nie być tymi za których się podają a informacje które mówią na swój temat są tymi którymi chcemy żeby były. W czasie spotkań z najmłodszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Karlinie oraz Gimnazjum w Pomianowie funkcjonariuszka Policji Wydziału ds. Prewencji Kryminalnej KPP w Białogardzie mówiła o bezpiecznym korzystaniu z internetu, przestrzegała dzieci przed podawaniem informacji nt. swoich danych osobowych ,informacji dotyczących miejsca i godzin pracy rodziców czy sprzętów jakie posiadają w domu. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób informować dorosłych o osobach, które poprzez internet namawiają ich do zachowań prowadzących do ośmieszania ,agresji czy rozbierania się przed kamerkami lub wysyłania czy oglądania roznegliżowanych zdjęć lub filmów .

Dzieci miały możliwość oglądania krótkometrażowych bajek , które przedstawiały niewłaściwe zachowanie w sieci oraz jego konsekwencje. Każda wyświetlona bajka była omówiona z uczestnikami . Na koniec spotkania dzieci otrzymały komiks pt. ''Wpadka w sieci '', którego bohaterem jest Adam, chłopiec ,który zbyt dużo serfował po internecie. Sam nie miał przyjaciół, natomiast w sieci spotykał osoby, którym dużo opowiadał o sobie. Co się zdarzyło i jak zakończyła się historia Adama uczniowie powyższych szkół poznali czytając komiks.

K.P-G

 

 

Powrót na górę strony