Prewencja i profilaktyka

,,Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba” gra, która jest zagrożeniem dla młodzieży

W dniu wczorajszym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie odwiedzali placówki szkolno – wychowawcze na terenie naszego powiatu spotykając się z pedagogami, wychowawcami, nauczycielami i opiekunami aby przybliżyć im problem jaki niesie ze sobą ,,zabawa” pt. ,,Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba”.

Cyberprzemoc ,a także pojawiające się ostatnio nowe  zagrożenie ,,Blue Whale Challenge- Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba” oraz gra ,,Wróżka ognia”- to tematy poruszane na spotkaniu z kadrą pedagogiczną Miejskiego Ośrodka Wychowawczego w Podborsku, Domu Dziecka w Białogardzie, Wioski Dziecięcej w Karlinie, a także rodzicami dzieci z  Zespołu Szkół w Karlinie, które prowadzone były przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie. St.sierż.Kinga Plucińska-Gudełajska z Wydziału ds.Prewencji Kryminalnej omawiała problemy związane z cyberprzemocą oraz niezwykle niebezpiecznego zjawiska które w ostatnim czasie  spędza sen z powiek rodzicom , opiekunom a także wychowawcom  małoletnich dzieci o nazwie ,,Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba „ oraz ,,Wróżka Ognia”. Funkcjonariuszka Policji za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła zaproszonym gościom genezę powstania gry ,,Niebieskie Wieloryb” , która dwa lata temu pojawiła się w Rosji i z wielkim rozmachem zatacza swoje kręgi docierając także do naszego kraju. Rodzice, pedagodzy i opiekunowie dowiedzieli się w jaki sposób ,,pozyskiwani” są małoletni uczestnicy gry, jakie zadania muszą wykonać aby zdobyć określoną ilość punktów, przejść do kolejnego etapu oraz zdobyć uznanie administratora ,,zabawy” i pozostałych uczestników gry nazywanych ,,wielorybami”. Prowadząca spotkanie policjantka określiła również sposób w jaki administrator gry kontaktuje się z uczestnikami, którzy  namawiani są do oglądania różnego rodzaju destrukcyjnych filmów, słuchania smutnej muzyki, czytania haseł o beznadziejności istnienia, a także okaleczania samych siebie oraz wyrządzania krzywdy innym. Te wszystkie elementy nazywane są kolejnymi etapami zabawy , które muszą być dokumentowane przez wykonującego je ,,wieloryba,, i przedstawiane administratorowi oraz innym uczestnikom jako dowód na pozyskanie kolejnych punktów oraz gotowość do przejścia na kolejny etap gry. Jak dowiedzieli się obecni na spotkaniu goście efekt gry jest zawsze taki sam samobójstwo, okaleczenie, rozpacz rodziców i barak argumentów wyjaśniających zachowanie dziecka. Gra trwa 50 dni i nie ma możliwości wycofania się z niej.

Prowadząca spotkanie policjantka wskazała  rodzicom jak ważne jest to aby mieli oczy i uszy szeroko otwarte, wskazała na co maja zwracać uwagę,  kiedy i jak reagować,  jak rozpoznać symptomy które wskazują, że dziecko zaczęło być uczestnikiem wspomnianej gry.

O ile gra ,,Blue Whale Challenge „ kierowana jest do osób od 14 do 17 lat o tyle gra ,,Ogniowa wróżka” kierowana jest głównie do dziewczynek uczęszczających do klas I-III z których większość marzy o tym aby zostać wróżkami czy księżniczkami. Zasady gry posiadają tak naprawdę tylko jeden punkt ,a mianowicie zadaniem dziewczynki chcącej zostać wróżka jest odkręcenie gazu w kuchence oraz położenie się spać, koniecznie tak aby pozostali domownicy się nie obudzili. ,,Magia gazu” ma sprawić , że dziewczynka będzie nim oddychać przez cała noc a rano stanie się wróżką.

Bycie rodzicem to bardzo trudna rola, nie da się do niej przygotować, jednak pamiętajmy aby słuchać dzieci one bardzo często przekazują nam informacje świadczące o tym ,że maja jakiś problem. Nie wyśmiewajmy dzieci, nie krytykujmy ich, rozmawiajmy z nimi o uczuciach i uczmy ich w jaki sposób mogą z nami o nich rozmawiać, bądźmy dla nich wsparciem.

Powrót na górę strony